V kostele sv. Martina začala rozsáhlá renovace stropních maleb

Milí farníci a přátelé kostela sv. Martina,

rádi bychom Vás informovali, že v minulém týdnu začala rozsáhlá renovace stropních maleb našeho kostela. Projekt byl rozdělen do několika etap, aby se zohlednila finanční situace a zajištěn byl bezpečný provoz kostela. První etapa, která bude trvat celý rok 2023, se zaměřuje na levou boční loď. Cílem je mít strop této části kostela restaurovaný a připravený na pouť sv. Martina v listopadu.

Pracovní tým, který vede zkušený restaurátor, se bude věnovat čištění a dokončování chybějících částí stropních maleb. Jedná se o náročnou práci, která vyžaduje nejen fyzickou sílu, ale i mnoho času a trpělivosti.

S ohledem na dlouhodobý plán renovace a oprav jsme se rozhodli zakoupit použité lešení za nižší cenu, namísto pronájmu, který by byl mnohem dražší. Celková cena se tak snížila na několik stovek tisíc korun.

V průběhu prací budeme průběžně zveřejňovat fotografie a informace o postupu a dalších etapách projektu.

Text a fotografie: Kamil Šmidák