Víte, že? Rusínské kapli požehnal papež Benedikt XVI.

S papežem Benediktem XVI. spojuje rusínskou kapli iniciátor výstavby první sakrální stavby na Osoblažsku prelát Josef Scharbert, rodák z Hrozové. Tento univerzitní profesor teologické fakulty v Mnichově byl svého času kolegou Josefa Ratzingera, rovněž univerzitního profesora a budoucího papeže.

Původní rusínská kaple z roku 1816 byla v roce 1945 zničena dělostřeleckou palbou. Němečtí rodáci pod vedením preláta Scharberta podpořili finančně znovupostavení kostelíka jako symbolu smíření bývalých a současných obyvatel a ten byl v roce 1993 za velké účasti poutníků vysvěcen. Letos si připomínáme 30. výročí výstavby.

Poté, co se stal Josef Ratzinger papežem, zaslali jsme mu složku s fotografiemi nové kaple, vyjadřující smíření obou národů. V odpovědi formulované pracovníkem Státního sekretariátuMsgr. Gabrielem Cacciou je uvedeno, že papež Benedikt XVI. vyprošuje všem zaangažovaným na tomto projevu sounáležitosti s nástupcem Petrova stolce a s univerzální církví neustálou ochranu Boží a hojné požehnání.

Napsala: Mgr. Ludmila Čajanová

Podrobnější historie kaple Navštívení Panny Marie je popsána ZDE.

 

Foto úvodní stránky: zdroj, Lucie Horníková, clovekavira.cz